پنج شنبه ١٦ تير ١٤٠١
     
 
 
امور حقوقی و قراردادهای داخلی چاپ
 


معرفی
اقتصاد ایران همواره به درآمد حاصل از فعالیتهای استخراج، فرآوری و فروش منابع فسیلی وابسته بوده است و به دلیل اهمیت بالای صنعت یادشده برای کشور، قوانین و مقررات بسیاری بر حوزه فعالیتی آن تاثیرگذار هستند. صنعت نفت ایران با سابقه ای صد ساله اقدام به فعالیتهای داخلی بیشماری می نماید که تقریباً همه آنها از جوانب حقوقی برخوردار هستند. همین موارد، گستره فعالیتی امور حقوقی و قراردادهای داخلی را بسیار وسیع کرده است. از مذاکره و نظارت بر قراردادهای داخلی و خارجی از دریچه قوانین و مقررات داخلی گرفته تا دعاوی داخلی و انجام تحقیقات و مشاورتهای حقوقی مورد نیاز جزء وظایف و اختیارات امور مزبور می باشد که در ذیل در خصوص هر یک از آنان بطور مختصر توضیح می دهیم:

امور قراردادهای داخلی
صنعت نفت ایران برای رفع نیازهایی همچون حفاظت و حراست از اماکن، اموال و تأسیسات، خدمات آتش‌نشانی و ایمنی، خدمات سرویس،تعمیر و نگهداری تاسیسات، تهیه و طبخ غذا، بسته‌بندی، توزیع، سرو و اداره رستوران، خدمات چاپ و تکثیر و نامه رسانی، خدمات ماشین‌نویسی، امور دفتری، بایگانی، منشی و ... اقدام به انعقاد قراردادهای بیشماری می نماید. امور حقوقی شرکت ولی نفت ایران و بطور اختصاصی امور قراردادهای داخلی وظیفه اظهار نظر حقوقی نسبت به قراردادهای یادشده را دارد.

امور تحقیقات و مشاورتهای حقوقی
صنعت نفت یکی صنایع پویا در دنیا محسوب می شود و نیاز به آموزش مستمر یکی از عناصر اصلی ادامه و پیشرفت فعالیتهای آن محسوب می گردد. امور تحقیقات و مشاورتهای حقوقی همواره سعی نموده است ابتدائاً با تجهیز نیروهای خود از طریق آشنایی با مسایل روز حقوقی، مشاورتهای ارزنده ای را در اختیار سایر بخشها و مراکز صنعت نفت پیرامون موارد مبتلی به حقوقی قرار دهد.

امور دعاوی داخلی
صنعت نفت ایران به واسطه فعالیت گسترده آن در ایران، همواره با دعاوی متعدد حقوقی چه به عنوان خواهان و چه به عنوان خوانده روبرو بوده است. بنابراین متبحرترین نیروهای حقوقی را بکار گرفته تا پرونده های مطروح در دادگاهها، دیوان عدالت اداری و موراجع داوری را پی گیری و رتق و فتق نمایند.

امور اراضی و امور ثبتی
نیاز به تملک یا اجاره زمینهای محل انجام حفاری و سپس انتقال نفت و گاز استخراجی از چاههای نفتی به مبادی صادراتی یا پالایشگاههای داخلی و ثبت شرکتها و سهام آنها موجب تاسیس واحدی به نام امور اراضی و ثبتی گردید. هم اکنون این واحد در تعامل نزدیک با واحد امور دعاوی داخلی می باشد.

قابل توجه کارکنان


پیشخوان
کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این تارنما محفوظ و متعلق به امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران است.
این تارنما هیچ گونه مسوولیتی را در خصوص صحت و سقم اطلاعات، متون، مقالات و داده های مندرجه نمی پذیرد و مطالبی که به نام اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر در این تارنما منتشر شده و می شود، الزاماً نظر این تارنما نمی باشد.