دومین همایش ملی حقوق انرژی
همایش ملی حقوق انرژی
١١:١٥   ١٧/٠٦/١٣٩٤

كد خبر : ٥١٤


 

برگزاری «دومین همایش ملی حقوق انرژی» با محوریت صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی که همزمان با آغاز رفع تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود از اهمیت خاصی برخوردار است. در شرایطی که در دولت یازدهم، صنعت نفت بلافاصله برنامه بازنگری در قراردادهای بین المللی نفتی را کلید زد و علاقه خود را به تغییر در نگرش حقوقی- قراردادی به مشارکت های بین المللی و سرمایه گذاران خارجی در حوزه نفت و گاز رسما اعلام کرد، قطعا با بازنگری قراردادهای نفتی ایران، باید منتظر شرایط جدیدی در روابط بین المللی حقوق نفت و گاز باشیم. اما هنوز مباحث حاکم بر حقوق نفت و گاز و به طور عام، حوزه انرژی کشور نیازمند کار کارشناسی و بررسی های عمیق است.

در دومین همایش حقوق انرژی، که مقام عالی وزارت نفت برای حمایت و مشارکت در برگزاری آن تاکید دارند بررسی مباحث مهم حقوقی- قراردادی صنایع نفت و گاز و همچنین ارتقا توانمندی های حقوقی-قراردادی و حل و فصل اختلاف در حوزه های بالادستی و پایین دستی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، از اولویت بالایی برخوردار است.

تبیین و بررسی نظام جدید قراردادهای بالادستی صنایع نفت و گاز(IPC)در کنار بررسی و کالبدشکافی موازین حقوقی-قراردادی بالادستی و پایین­دستی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی؛ از دیگر محورهای مهمی است که توسط مدیران و کارشناسان حوزه حقوق صنعت و دانشگاه در این گردهمایی مورد بررسی جدی قرار می گیرد. هر چند هنوز بررسی نحوه ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تصمیمات و عملکردهای حقوقی-قراردادی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در دستور کار ادارات حقوقی و شرکت های تابعه است.

از طرفی دیگر، لزوم تربیت نیروهای متخصص و آموزش کارشناسان حقوقی و قراردادی در بخش های کارفرمایی در مذاکره و انعقاد توافقات جذب تامین مالی و سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت، حاکمیت اصل FEED BACKINGدر فرآیند کارهای حقوقی و قراردادی، ضرورت استفاده از نظام اجرایی سه عاملی (مهندسین مشاور) و یا چهار عاملی (مهندسین مشاور+ خدمات مدیریت طرح (MC) جهت نظارت، کنترل و مدیریت در مرحله اجرا، ارتقای توانایی تکنولوژی و دانش فنی در صنعت نفت به ویژه در تاسیسات سطح الارضی و تحت الارضی طرح های بالادستی مخصوصا در مناطق دریایی، حاکمیت نظام ارزشیابی مدون و توجه به مهندسی ارزش در روش ها به منظور اصلاح روش ها و رفع نارسایی ها، کنترل بر نحوه زمان بندی و مدیریت مذاکرات قراردادی، و بالاخره تعامل همه جانبه در موضوعات فنی، مالی، اجرایی و بازاریابی در زمان مذاکره، همگی می تواند در ارتقای کیفی و کمی بخش های حقوقی و قراردادی صنعت نفت نقش موثر و مفیدی داشته باشد.

دسترسی به وحدت رویه و ارتقاء سطح کیفی دانش حقوقی- قراردادی کارشناسان صنعت نفت در بخش دولتی و آشناسازی بیشتر بخش خصوصی با موضوعات حقوقی روز صنعت نفت به ویژه درحال حاضر که در برهه حساس خصوصی سازی صنعت نفت منطبق بر اصل 44 قانون اساسی کشور به سر می بریم، ما را بر آن داشت تا از برگزاری «دومین همایش ملی حقوق انرژی» حمایتی همه جانبه انجام دهیم، لذا از همه مخاطبان گرامی دعوت می نماییم تا با حضور در این گردهمایی که بزرگترین گردهمایی مدیران و کارشناسان ارشد امور حقوقی و قراردادی صنایع نفت و گاز با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و دانشجویان حقوق است به اهداف مورد اشاره دست یابیم.

 

علی اکبر ماهرخ زاد

عضو هیات مدیره و مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران

و دبیر کنفرانس